Druhy fólií

Rozdíl mezi barevnými a PPF fóliemi na polep aut

Pokud jde o přizpůsobení a ochranu vašeho vozidla, je k dispozici několik možností. Náše firma se specializuje na fólie na ochranu laku a vinylové fólie, takže často dostáváme několik dotazů, která varianta polepu auta je nejlepší a jak se obě srovnávají. V tomto blogovém příspěvku se snažíme odpovědět na jednu otázku – co je lepší, PPF nebo Vinyl Wrap? Doufáme, že vám pomůžeme najít film, který nejlépe vyhovuje vašim konkrétním potřebám.

Rádi bychom začali srovnání mezi těmito dvěma tím, že nejprve vysvětlíme, co jsou PPF a Vinyl Wraps.

Co je PPF

PPF, což je zkratka pro Paint Protection Film (také známý jako clearbra), je prakticky neviditelný, typicky cca 150 μm tlustý samoopravný uretanový film, který se aplikuje na povrch vašeho vozidla. Nabízí vynikající ochranu proti nárazu a chrání lak vašeho vozu před oděrkami, škrábanci a úlomky kamenů. Kromě ochrany proti nárazu také pomáhá chránit lak vašeho vozu před negativními vlivy prostředí, jako jsou ropné skvrny, ptačí trus a vodní stopy. Také chrání váš vůz před negativními účinky UV záření a chrání lak před vyblednutím.

Co je Vinyl Wrap

Vinylová fólie je tenký a pružný materiál vyrobený z PVC. Obvykle má tloušťku cca 90 μm a dodává se v různých barvách, povrchových úpravách a texturách. Vinylová fólie je dodávána se speciálním lepidlem na zadní straně, které umožňuje materiálu bezpečně přilnout k povrchu a získat tvar čehokoli, na co je aplikován. Vinylová fólie se většinou používá za účelem změny vzhledu vašeho vozu. Díky široké škále barev a povrchových úprav jsou vaše možnosti téměř neomezené.

Nyní, když jsme vám dali trochu pozadí toho, co každý film dělá, je čas přejít k samotnému srovnání.

Účel PPF nebo vinylové fólie

Jak již bylo zmíněno, PPF a Vinyl Wraps slouží k mírně odlišným účelům. Hlavním účelem PPF je chránit lak vozu před poškozením. Vzhledem k tomu, že fólie je čirá (ačkoli se nyní na trh dostávají různé barevné varianty PPF), nezmění vzhled vašeho vozu. Mohlo by to být trochu lesklejší, ale neuvidíte žádné velké rozdíly ve vzhledu. Protože je fólie navržena tak, aby chránila povrch, je silnější než vinyl, aby byla schopna skutečně chránit barvu před nárazem.

Na druhou stranu vinylové fólie výrazně změní vzhled vašeho vozu. Změny, kterých lze dosáhnout pomocí vinylových obalů, jsou neuvěřitelné. Můžete přejít z bílé na černou, přidat vlastní nápdy, zakrýt chromované části nebo přidat vlastní grafiku. Hlavním účelem vinylových fólií je přizpůsobit vzhled vašeho vozidla, takže fólie je navržena s ohledem na tento cíl. Z tohoto důvodu je tenčí než PPF a je o něco pružnější.

Ochrana povrchu

Zatímco PPF je stále nejlepším způsobem, jak chránit auto před poškozením zvenčí, Vinyl Wrap může také posloužit k podobnému účelu. I když není tak silný, stále pokrývá lak vašeho auta a vytváří mírnou bariéru. Je zřejmé, že vinylové obaly nechrání lak před hlubokým poškrábáním nebo oděrem, ale ochrání jej před drobnými kameny, ptačím trusem a negativními účinky UV záření.

Jednoduše řečeno, PPF je perfektní, pokud hledáte rozsáhlou ochranu. Je ideální pro jízdu v terénu nebo po dálnici. Pokud však jezdíte převážně ve městě, vinylové obaly jsou schopny poskytnout také určitý stupeň ochrany.

Balíčky PPF nebo vinylové fólie

PPF a Vinyl Wrap Films nabízejí mírně odlišné balíčky podle oblastí, které mají být pokryty. Jelikož je PPF transparentní, není problém vůz částečně zakrýt. Ve skutečnosti je nejoblíbenějším paketem PPF ochrna přední části auta, který pokrývá pouze (nárazník, kapota, blatníky a zrcátka).

Vinylová fólie se na druhou stranu obvykle aplikuje na celé vozidlo, pokud klient nehledá design na míru.

Cena

Polep PPF fólií obvykle stojí více než polep do vinylové (barevné) auto fólie. Můžete očekávat, že zaplatíte kolem cca 80 000 Kč za kompletní polep auta do PPF fólie. Mezitím polep do barevné fólie vás bude stát kolem 30 000 Kč. Je to dáno cenou materiálu, která je u PPF mnohem vyšší, a procesem instalace, který může být o něco složitější. Pokud hledáte cenovou nabídku na Váš polep určitě nás kontatujte a my vám pomůžeme!

Instalace

PPF a vinylové fólie se instalují odlišně. PPF používá mokrou instalaci, což znamená, že fólie musí být mokrá, aby přilnula k povrchu vašeho vozu. Obvykle se lepí na speciální instalační gel.

Vinylová (barevná) fólie se instaluje nasucho.